Flora dan Fauna

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

  1. Mata Pelajaran           : Bahasa Melayu
  2. Tahun                         : 4 Sahsiah
  3. Bilangan Murid           : 36 orang
  4. Tarikh                         : 19 Ogos 2019
  5. Hari                             : Isnin
  6. Masa                           : 9.00 hingga 10.00 pagi
  7. Tema                          : Alam sekitar dan Teknologi Hijau
  8. Tajuk                           : Flora dan Fauna

  1. Kemahiran Fokus: Kemahiran Bertutur

  1. Standard Kandungan
1.3       Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.

  1. Standard Pembelajaran
1.3.2    Menceritakan sesuatu bahan yang ditonton dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

  1. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
                      i.        Bercerita mengenai tontonan video yang mereka lihat.
                     ii.        Menjawab soalan berdasarkan petikan cerita yang mereka baca.

  1. Sistem Bahasa
·         Tatabahasa: Morfologi – bentuk kata (tunggal, terbitan, kata ganda, kata majmuk)
·         Bentuk kata: kumpul, kumpulan, bunga-bunga, lebah madu
·         Sebutan dan intonasi

  1. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
·         Ilmu                                                         : Sains
·         Nilai Murni                                               : Kesyukuran dan sayangi alam sekitar
·         Pendidikan Alam Sekitar                        : Bertanggungjawab terhadap kawasan 
                                                                  persekitaran
·         Teknologi Maklumat dan Komunikasi    : Penggunaan video untuk bercerita
·         Kreativiti                                                  : Imaginasi dan visualisasi untuk bercerita
·         Kemahiran Insaniah                                : Kemahiran komunikasi, kemahiran kerja
                                                                   berpasukan, kemahiran kepimpinan,
                                                                   pemikiran kritis dan kemahiran 
                                                                   menyelesaikan masalah
·         Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.9  Berkeupayaan memimpin: boleh bekerjasama dalam sesebuah kumpulan
EK 2: 2.3  Menghasilkan idea dari pemerhatian: boleh mengemukakan idea baru berasaskan maklumat
EK 3: 3.2  Melaksana projek mengikut langkah-langkah yang telah disediakan: berupaya menjalankan tugasan mengikut perancangan

  1. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
·         KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga alam sekitar seperti flora dan fauna
·         KP: verbal linguistik, interpersonal dan intrapersonal
·         BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui video dan gambar
·         Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait kawasan persekitaran yang perlu dijaga
·         Pembelajaran Koperatif: bekerja dalam kumpulan menghasilkan peta i-Think
·         Kepelbagaian Sumber Bahan: Komputer, bahan sastera

  1. Bahan Bantu Mengajar
Bil.
Perkara
Jumlah
1
Komputer riba
1
2
Projektor LCD
1
3
Petikan teks buku cerita
5
4
Kertas Mahjung
5
5
Model bunga, rama-rama, pokok dan lebah
1
6
Lembaran kerja:
Teka silang kata

36

  1. Pengetahuan Sedia Ada
                i.        Murid mengenal tumbuhan dan rama-rama dalam kehidupan.
               ii.        Murid pernah membaca buku cerita.

Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Pengurusan Bilik Darjah
(2 minit)
·         Kebersihan kelas
·         Persediaan murid untuk belajar
·      Murid memastikan kelas bersih dan mereka bersedia untuk belajar.
Peralatan yang sesuai
Set Induksi
(5 minit)
·         Permainan meneka perkataan
·         Perkataan tersebut merupakan tajuk pelajaran hari ini
·         Petunjuk:
o  Buku cerita mengenai flora dan fauna

·      Murid perlu meneka tajuk pelajaran hari ini melalui permainan meneka perkataan melalui huruf.
·      Guru memberikan petunjuk agar murid dapat memberikan pilihan huruf yang sesuai untuk menyelesaikan perkataan.
·      Selesai meneka perkataan, guru memberikan contoh flora dan fauna.
BBM
Bahan maujud (model flora dan fauna)
Teknik
·         Permainan bahasa
BCB
Memproses maklumat
(TB: 10. Mengumpul data melalui semua deria)
Langkah 1
(10 minit)
·      Tontonan video:
Farhaa di Alam Indah | Alam Semula jadi
·      Isi pelajaran:
o   Cara menanam pokok bunga
o   Kitaran hidup rama-rama
·         Melukis peta i-Think iaitu peta alir.
·         Murid menonton video yang ditayang di papan skrin.
·         Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.
·      Setiap kumpulan melakarkan aktiviti dalam video tersebut menggunakan peta i-Think.
·      Murid menceritakan aktiviti dalam video tersebut berdasarkan peta i-Think yang mereka lakarkan.
TMK: Video Cerita
BBM
Kertas mahjung
KB
Menghubung kait pengalaman
Pembelajaran Kontekstual
Menghubungkaitkan dengan pengalaman dalam kehidupan
(TB: 8. Menggunakan pengetahuan lepas ke situasi baharu)
Pembelajaran Koperatif
 KP
·         Interpersonal
·         Intrapersonal
Ilmu
·         Sains: Kitaran hidup rama-rama
Kemahiran Insaniah
·         Komunikasi berkumpulan
·         Kemahiran kerja berpasukan
·         Kemahiran kepimpinan
EK
·         EK1:1.9
·         EK3:3.2
Penilaian Objektif (i)
Langkah 2
(18 minit)
Teks Petikan
·         Kisah Si Bunga
Soalan
1.     Bilakah bunga-bunga itu mekar berkembang?
2.     Mengapakah lebah-lebah madu datang ke lereng gunung itu?
3.     Siapakah yang merosakkan bunga-bunga di situ?
4.     Mengapakah lebah-lebah madu terbang pergi ke tempat lain?
5.     Apakah harapan Pak cik Pokok?
6.     Apakah pengarajaran yang dapat diperoleh berdasarkan cerita ini?


·     Murid melihat video Kisah Si Bunga di skrin.
·     Setiap ahli dalam kumpulan perlu menceritakan kembali petikan cerita tersebut tanpa melihat teks.
·     Murid perlu menjawab soalan berdasarkan petikan cerita yang mereka baca.
·     Setiap kumpulan diberikan petikan cerita tersebut sebagai panduan buat mereka menjawab soalan.
·     Murid perlu memberikan jawapan dengan menggunakan ayat yang lengkap.
·     Setiap murid yang menjawab soalan akan menyumbangkan markah buat kumpulan mereka.
BBB
·         Petikan teks buku cerita
Pendekatan
·         Tematik
Teknik
·   Soal jawab (TB: 7.   Menyoal dan menyelesaikan masalah)
KP
·         Verbal linguistik
Nilai Murni
·         Kesyukuran
·         Menjaga keindahan alam
PAS
Bertanggungjawab
Penilaian Objektif (ii)

 Langkah 3
(23 minit)
Aktiviti 1
·         Nada dan intonasi
·         Kelancaran bercerita
Pengayaan
·         Pengolahan idea
·         Cara menanam pokok bunga
·         Kitaran hidup rama-rama
Pemulihan
·         Murid menyambung ayat majmuk.
·         Murid mengetahui cara menanam pokok bunga.
·         Murid mengetahui kitaran hidup rama-rama.
·         Kepentingan penjagaan alam sekitar.
·         Murid mengetahui flora dan fauna.
Aktiviti 1
·      Guru memasang video Farhaa di Alam Indah tanpa suara.
·      Setiap orang perlu menjadi pengalih suara watak dalam video tersebut.
Aktiviti 2
Pengayaan
·     Murid melihat gambar bersiri di papan skrin.
·     Murid perlu bercerita mengenai gambar rajah bersiri tersebut.
Aktiviti 3
Pemulihan
·         Berdasarkan semua cerita yang murid belajar pada hari ini, mereka perlu menjawab teka silang kata.
·         Murid perlu menjawab teka silang kata pada kertas.
·         Jawapan perlu dibincang bersama rakan sekelas melalui skrin yang dipasang di hadapan kelas.
BBB
·         Gambar bersiri
·         Lembaran teka silang kata
TMK: Video Cerita
EK
·         EK2:2.3
Teknik
·         Bercerita
·          Main peranan
Ciri PAK21
Berkomunikasi secara lisan dan tulisan dengan berkesan
Kemahiran insaniah
·         Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah
Penilaian Objektif (i) dan (ii)

Penutup
(5 minit)
Penutup Kognitif
·         Rumusan isi pelajaran
·         Pengajaran yang murid dapat hari ini

Penutup Sosial
·         Pujian atas usaha dan kejayaan
·      Murid bercerita mengenai flora dan fauna.
·      Murid menyatakan kesimpulan pelajaran pada hari ini.
·      Guru mengira markah kumpulan masing-masing.
·      Guru memberikan hadiah kepada kumpulan yang mengumpul markah tertinggi.
·      Guru memberikan pujian kepada semua murid.
BBB
·      Papan markah
KB
·      Merumus
Nilai
·      Kesyukuran
·      Sayangi alam sekitar
KP
·      Verbal linguistik
·      Intrapersonal


  1. Refleksi
















  1. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

















SET INDUKSI








VIDEO FARHAA DI ALAM INDAH

         


PETIKAN TEKS BUKU CERITA

KISAH SI BUNGA
            Tersebutlah kisah pada suatu musim bunga. Ketika itu banyak bunga-bunga yang cantik tumbuh mekar dan berkembang di kawasan sebelah lereng sebuah gunung. Bunga-bunga yang indah dan berwarna-warni itu menarik perhatian kumpulan rama-rama yang cantik dan lebah-lebah yang sibuk. Selain daripada bunga-bunga yang cantik itu, terdapat sebatang pokok yang tua di lereng gunung itu. Pokok tua itu dipanggil Pak cik Pokok.

            Semasa musim bunga, semua bunga-bunga itu kelihatan lebih cantik dan indah daripada biasa, Suatu hari, sekumpulan lebah madu terbang ke lereng gunung itu untuk mencari madu. “Helo!” sapa bunga-bunga dengan mesra. “Terima kasih kerana datang menziarahi kami.” “Bunga-bunga tumbuh dengan lebih berseri-seri pada musim bunga kali ini. Ini satu tuaian yang baik.” Kata lebah madu dengan gembira.

            “Apa tujuan kamu semua datang ke sini?” tanya bunga-bunga merah yang kecil. “Kami datang untuk mengambil madu,” jawab lebah madu. “Kenapa kamu tanya begitu?” tanya lebah madu pula. Bunga matahari ketawa dan menerangkan kepada lebah madu, “Janganlah kamu rasa tersinggung. Bunga-bunga merah yang kecil ini masih baru dan muda. Mereka baru saja berkembang musim ini.” “Kami lebah madu yang menghisap dan mengumpul madu daripada bunga-bunga. Pada masa yang sama kami menyebarkan debunga kamu di merata tempat,” terang lebah madu kepada bunga-bunga merah.

            Suatu petang, sekumpulan budak lelaki yang nakal datang ke lereng bukit itu. Mereka menggunakan jaring untuk menangkap rama-rama yang berterbangan dan memetik bunga-bungaan di situ. Mereka memusnahkan keindahan alam semula jadi dan merosakkan persekitaran di situ.
            Apabila budak-budak nakal itu meninggalkan lereng bukit, mereka membawa pulang bunga-bunga yang dipetik. Mereka juga memijak bunga-bunga yang bertaburan di situ ketika berjalan pergi dari situ. Pak cik pokok berasa sungguh sedih. Ia nampak bunga-bunga yang cantik itu dipetik dan dibuang bertaburan di atas tanah. Budak-budak nakal itu juga memijak tumbuh-tumbuhan rendah dan memusnahkan tangkai-tangkai bunga. “Semua ini sungguh dahsyat,” keluh Pak cik Pokok dengan rasa kecewa.
           
            Keesokan paginya, lebah-lebah madu itu datang semula dan mendapati bunga-bunga sudah tiada lagi di situ. “Ini sungguh teruk. Tanpa bunga-bunga, kita tidak boleh mendapat madu!” kata lebah-lebah madu itu dengan sedih. “Bunga-bunga itu telah dimusnahkan oleh sekumpulan budak nakal. Saya minta maaf. Saya tidak dapat berbuat apa-apa untuk menghalang mereka,” kata Pak cik Pokok kepada lebah-lebah madu itu.

            “Jika tidak ada bunga, tidak akan adalah madu,” kata lebah-lebah madu itu dengan sedih. “Kita terpaksa pergi ke tempat lain untuk mencari madu,” kata kumpulan lebah itu sambil terbang pergi dari situ. Pak cik Pokok hanya dapat memandang lebah-lebah madu itu terbang pergi. Ia berasa sungguh sedih.

            “Saya harap bunga-bunga itu akan mekar berkembang lagi pada musim bunga yang akan datang,” fikir Pak cik Pokok sendirian.


LEMBARAN GAMBAR BERSIRI







LEMBARAN TEKA SILANG KATA


 
Menegak
 
Melintang
 
Flora dan Fauna
 






Comments