RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
|
: Bahasa Malaysia
|
Tahun
|
: 4 Neptune
|
Bilangan Murid
|
: 25 orang
|
Tarikh
|
: 4 September 2019
|
Hari
|
: Selasa
|
Masa
|
: 10:50 pagi – 11:50 pagi (1 jam)
|
Tema
|
: Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
|
Tajuk
|
: Ke Arah Generasi Lestari
|
Kemahiran Fokus : Kemahiran bertutur
Standard Kandungan
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Standard Pembelajaran
1.4.4 Bertutur tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang gramatis dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. Murid menghuraikan cara kitar semula dengan menggunakan ayat yang gramatis dalam situasi formal.
ii. Membuat rumusan tentang video atau pernyataan dengan menggunakan ayat yang gramatis dalam situasi yang tidak formal.
Sistem Bahasa
· Tatabahasa : Sintaksis – ayat penyata
· Sebutan dan intonasi
Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
· Ilmu: Geografi, Pendidikan Seni Visual
· Nilai Murni: Rasional, hemah tinggi, kesyukuran
· Kreativiti: Imaginasi dan Vitualisasi
· Pendidikan Alam Sekitar
· Kemahiran Insaniah: Komunikasi, kerja Berpasukan, pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat, kemahiran kepimpinan, pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah.
· Elemen keusahawanan :
EK 2: 2.4 Memilih idea terbaik daripada banyak idea: Berbincang dan mengemukakan pendapat untuk mendapatkan idea yang terbaik.
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
· KB: menjanakan idea dan merumus idea
· KP: verbal linguistik dan interpersonal
· BCB: memproses maklumat
· Pembelajaran Koperatif: berbincang dalam kumpulan untuk menyelesaikan tugasan
· Pembelajaran Konstruktivisme: membina idea berdasarkan gambar rangsangan.
Bahan Bantu Mengajar
Bil.
|
Bahan / Alatan
|
Jumlah
|
1
|
Kad warna
|
5
|
2
|
Sampul surat
|
5
|
3
|
Kad informasi
|
5
|
4
|
Kertas mahjung
|
5
|
5
|
Lembaran kerja
|
20
5
|
Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah menggunakan bahan-bahan terpakai untuk dikitar semula
Langkah / Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
PENGURUSAN BILIK DARJAH
(2 minit)
|
· Kebersihan kelas
· Persediaan murid untuk belajar
|
· Murid memastikan kelas bersih dan mereka bersedia untuk belajar
|
Peralatan yang sesuai
|
SET INDUKSI (5 MINIT)
|
· Guru menunjukkan gambar kerosakan alam sekitar

Sila rujuk lampiran 1
· Pada pendapat anda, mengapakan kita perlu menjaga alam sekitar?
Jangkaan jawapan:
i. supaya manusia dan haiwan hidup secara harmoni.
ii. mengelakkan kepupusan flora dan fauna
· Tajuk pelajaran: Alam sekitar
|
· Berdasarkan gambar yang dipapar, murid meneka tajuk yang akan dipelajari menggunakan permainan “Teka Huruf”.
· Murid dibimbing oleh guru untuk mendapatkan jawapan yang betul
· Murid dibimbing oleh guru untuk menghubungkaitkan jawapan dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
|
BBB
· Gambar
STRATEGI
· Pembelajaran kontekstual TEKNIK
· Soal jawab
KB
· Menghubung kait
BCB
· Memproses maklumat
NILAI
· Kerjasama
· Kesyukuran
PAK21
· Didik hibur
KEMAHIRAN INSANIAH
· Komunikasi
· Kerja berpasukan
|
Langkah 1
(15 minit)
|
Permainan alam sekitar dan pencemarannya
(Lampiran 2)
(lampiran 3)
|
Aktiviti 1
· Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan kecil
· Setiap kumpulan mengimbas QR kod untuk bermain permainan.
· Setiap kumpulan diminta menyiapkan permainan tersebut dalam masa 2 minit.
· Tiga kumpulan terawal menyelesaikan permainan akan mendapat token daripada guru.
Aktiviti 2
· Setiap kumpulan diberikan kad informasi tentang aktiviti kitar semula
· Berdasarkan kad informasi tersebut, setiap kumpulan menyatakan 3 cara mengitar semula melalui perbincangan dalam kumpulan.
· Murid membentangkan hasil perbincangan mereka.
|
BBM
Permainan teka-teki, kad informasi, kertas A4
Ilmu
Pendidikan Seni Visual
Nilai
Rasional, hemah tinggi
Kreativiti
Imaginasi dan Vitualisasi
KP
Verbal linguistik, interpersonal
PK
berbincang dalam kumpulan untuk menyelesaikan tugasan
EK
2.4 Memilih idea terbaik daripada banyak idea.
KEMAHIRAN INSANIAH
· Komunikasi
· Kerja berpasukan
· Kepimpinan
· Pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat
Penilaian Objektif (i)
|
Langkah 2
(18 minit)
|
Video
https://youtu.be/a1DqphW3jmU
Roda Impian
· Guru menggunakan roda impian untuk memilih secara rawak kumpulan yang akan dibentangkan
|
Aktiviti 1
· Murid dipecahkan mengikut kumpulan kecil yang telah dibahagikan.
· Berdasarkan video yang ditayangkan, setiap kumpulan diminta menghasilkan peta minda bagi tenaga yang boleh diperbaharui atau tidak.
Aktiviti 2
· Guru menggunakan roda impian untuk memilih secara rawak kumpulan yang perlu dibentangkan.
· Kumpulan yang dipilih perlu membuat rumusan tentang sumber tenaga yang boleh diperbaharui dan tidak boleh diperbaharui berdasarkan peta minda yang dihasilkan.
· Murid yang menonton persembahan tersebut diminta untuk menilai dengan mengangkat kad hijau (betul) atau kad merah (salah).
|
BBM
· kertas sebak
· Komputer riba
· Kad warna
Nilai Murni
Bekerjasama, hemah tinggi.
KP
Interpersonal, Verbal Linguistik
KEMAHIRAN INSANIAH
· Komunikasi
· Kerja berpasukan
· Kepimpinan
· Pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat
Penilaian Objektif (ii)
|
Langkah 3
(15 minit)
|
Paparan kuiz
Peta buih dipamerkan dengan menyembunyikan isi yang terkandung.
(Lampiran 4)
Pengayaan
Pemulihan
(lampiran 5)
|
· Secara individu murid diminta memilih buih yang ingin dijawab.
· Guru membimbing murid
Pengayaan
· Murid yang telah menguasai topik perlu memikirkan idea tentang inovasi menggunakan bahan terpakai
Aktiviti Pemulihan
· Murid yang belum menguasai topik diberikan lembaran kerja pemulihan
|
BBM
Gambar Peta buih
BCB
Memproses maklumat
KB
menjanakan idea
KEMAHIRAN INSANIAH
· Komunikasi
· Kerja berpasukan
· Pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat
· Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah
|
Penutup
(5 minit)
|
Kognitif
Soalan guru:
1) Cara untuk mengitar semula bahan?
2) Apakah perasaan anda melihat bumi yang telah dicemari? Mengapa?
3) Adakah anda akan mempraktikkan aktiviti kitar semula dalam kehidupan seharian?
Jangkaan jawapan:
1) Membuang sampah ke dalam tong sampah mengikut jenis.
2) Sedih, kerana bumi sudah banyak tercemar kerana kerakusan manusia
3) Ya saya akan mengamalkan aktiviti kitar semula untuk memelihara alam sekitar
Sosial
· Pujian atas usaha dan kejayaan
|
· Murid disoal beberapa soalan.
· Murid menjawab soalan guru.
· Murid dibimbing untuk membuat rumusan.
· Guru memberikan pujian atas penglibatan aktif murid sepanjang proses PdP.
|
BBM
gambar rangsangan
Ilmu
Pendidikan Seni Visual
KB
· Merumus idea
Nilai
· Bertoleransi
KP
· Verbal linguistik
· Interpersonal
KEMAHIRAN INSANIAH
· Komunikasi
· Pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat
|
LAMPIRAN 1

Lampiran 2

LAMPIRAN 3
Kitar semula mengikut jenis barang
Banyak barang yang boleh dikitar semula contohnya kertas, plastik, logam dan kaca. Barangan lain seperti perabot, barangan elektrik, bahan binaan dan kenderaan juga boleh dikitar semula tetapi masyarakat kurang peka untuk memulakannya.
Beli produk yang boleh dikitar semula
Jika membeli barang di pasar raya, kita harus membeli barang dalam bekas yang boleh dikitar semula seperti tin, bekas plastik dan bekas kaca.
Beli produk yang di buat daripada bahan kitar semula
Anda boleh mengetahui sesuatu produk itu mesra pengguna daripada label produk tersebut.
Elakkan dari membeli barangan yang merbahaya
Produk yang mengandungi bahan berbahaya sukar untuk dikitar semula. Salah satu cara untuk mengatasi masalah ini adalah dengan tidak membeli produk yang mengandungi bahan-bahan toksik.
Tong kitar semula dan pusat pengumpulan
Kenalpasti lokasi tong kitar semula atau pusat pengumpulan yang berhampiran dengan kawasan anda bagi memudahkan penghantaran barangan kitar semula
LAMPIRAN 4

LAMPIRAN 5 (LEMBARAN KERJA PEMULIHAN)
Isikan tempat kosong berdasarkan pilihan jawapan yang disediakan.
Sebutkan salah satu cara kitar semula yang anda tahu?
|
Apakah sumber yang boleh diperbaharui?
|
Apakah sumber yang tidak boleh diperbaharui?
|










Comments
Post a Comment