Kambing Susu Bioteknologi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

 

  1. Mata Pelajaran  : Bahasa Melayu
  2. Tahun               : 4 Anggerik
  3. Bilangan Murid   : 27 orang
  4. Tarikh               : 1 Julai 2019
  5. Hari                  :  Isnin
  6. Masa                : 10.30 hingga 11.30 petang
  7. Tema                : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
  8. Tajuk                : Kambing Susu Bioteknologi
  9. Kemahiran Fokus: Mendengar dan bertutur

 

  1. Standard Kandungan

1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan soalan dan pesanan yang didengar dengan betul. 

 

  1. Standard Pembelajaran

1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap soalan tanpa kata tanya secara lisan dengan betul

 

  1. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

                                 i.            Murid dapat mengenalpasti 4 daripada 7 ayat tanya tanpa kata tanya dalam dialog

                               ii.            Murid dapat membezakan ayat tanya tanpa kata tanya dalam lembaran kerja

  1. Sistem Bahasa

·         Kosa kata: kaedah, organik, tenusu

  1. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

·         Ilmu: Pendidikan alam sekitar

·         Nilai Murni: kesyukuran, kerajinan, kerjasama

 

  1. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

·         KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga kesenian

·         KP: verbal linguistik, interpersonal

·         BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat petikan

·         Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait kesenian ukiean dalam kehidupan seharian

 

  1. Bahan Bantu Mengajar

 

Bil.

Perkara

Jumlah

1

Projektor skrin

1

2

Lembaran kerja pemulihan

7

3

Lembaran kerja langkah 2

4

4

Buku teks

27

 

  1. Pengetahuan Sedia Ada

                        i.            Murid biasa menggunakan ayat tanya tanpa kata tanya dalam kehidupan harian.

 

 

Langkah / Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

 

Set Induksi

(5 minit)

 

·      Gambar pada skrin

 

 

  

Soalan:

1. Gambar apakah yang kamu dapat lihat?

2. Produk tersebut berasaskan apa?

 

Jangkaan/cadangan jawapan:

1.Produk kesihatan

2. Susu kambing

 

Tajuk pelajaran :

Ayat tanya tanpa kata tanya

 

 

·         Guru menayangkan empat gambar pada skrin projektor.

·         Murid-murid dikehendaki untuk memerhatikan gambar dengan teliti.

·         Murid-murid disoal berkaitan gambar yang dilihat.

·         Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pengajaran pada hari ini.

·         Murid diberikan objektif pengajaran

·         Guru membimbing murid untuk menghubungkaitkan jawapan dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

 

BBM

Kad imbas

 

KB

Menghubung kait

 

BCB

Memproses maklumat

 

 

Pembelajaran Kontekstual

Menghubungkaitkan dengan pengalaman dalam kehidupan

 

Langkah 1

(15 minit)

Membaca petikan teks Kambing Tenusu Bioteknologi m/s 107

 

 

 

 

Berdasarkan teks, adakah anda dapat mengenal pasti ayat tanya tanpa kata tanya?

 

Aktiviti 1

·    Teks petikan ‘Kambing Tenusu Bioteknologi’ yang terdapat di dalam buku teks ditayangkan juga pada skrin.

·    Murid diminta membaca petikan teks secara mentalis.

·    Murid secara sukarela membaca dialog mengikut nada dan intonasi yang sesuai

·    Guru mendengar dan membetulkan sebutan dan intonasi murid semasa murid membaca.

·    Guru bersoal jawab dengan murid tentang petikan teks tersebut.

·    Guru menerangkan ciri-ciri ayat tanya tanpa kata tanya

 

BBM

Petikan ‘Kambing Tenusu bioteknologi’

 

 

KB

·   Soal jawab

 

KP

·   Interpersonal

·   Verbal linguistik

·   Kinestetik

 

Nilai Murni

·   Kesyukuran

 

Pembelajaran Kontekstual

·   Menghubungkaitkan teks dengan nilai

 

Penilaian Objektif (i)

 

Langkah 2

(20 minit)

Aktiviti 1

 

Kenalpasti dan tandakan ayat tanya tanpa kata tanya

 

1.  Siapa dia itu?

2.  Ke ladangkah kamu minggu lalu?

3.  Di mana tuan tinggal?

4.  Surat itu ditulis oleh Hanif?

5.  Encik Ismail guru besar baharu?

6.  Kenapa awak datang lambat?

7.  Padi itu masih belu dituai?

8.  Baja ini selamat digunakan?

9.  Apa tujuan kamu datang ke sini?

10. Kaedah ternakan bioteknologi?

 

 

Aktiviti 1

 

·        Murid dikehendaki duduk dalam kumpulan.

·        Setiap kumpulan diberikan lembaran aktiviti

·        Murid-murid dikehendaki mengenalpasti ayat tanya tanpa kata tanya

·        Murid memilih satu ayat dan melakonkan simulasi tersebut

·        Aturan kumpulan pembentang akan disusun menggunakan kaedah TMK iaitu random list.

BBM :

Lembaran kerja

 

KP

·   Interpersonal

·   Verbal Linguistik

 

Nilai

·   Bertanggungjawab

·   Kerjasama

 

 

Penilaian Objektif (ii)

 

 

Langkah 3

(15 minit)

 

Penilaian

Lakonkan situasi ayat tanya tanpa kata tanya berdasarkan dialog

 

 

Pengayaan

Bina lima ayat menggunakan ayat tanya tanpa kata tanya

 

Pemulihan

Susun kata-kata menjadi ayat tanya tanpa kata tanya

 

·         Murid pengayaan membina empat ayat.

·         Murid pemulihan diedarkan dengan lembaran kerja.

·         Murid diminta untuk menjawab soalan secara individu.

 

 

BBM:

- Lembaran kerja

KB:

- Menghubungkait

 

Penutup

(5 minit)

Kognitif

·         Rumusan isi pelajaran

·         Ciri-ciri ayat tanya tanpa kata tanya

Sosial

·         Pujian atas usaha dan kejayaan

·      Murid menyebut contoh ayat tanya tanpa kata tanya

 

·      Murid memberi ciri-ciri ayat tanya tanpa kata tanya

 

·      Guru memberikan pujian atas sikap murid yang peka dan fokus

 

 

KB

·      Merumus

 

Nilai

·      Bertanggungjawab

 

Refleksi

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulasan guru pembimbing / pensyarah penyelia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lembaran kerja

 

Arahan : Tandakan (ü) bagi ayat tanya tanpa kata tanya

1. Siapa dia itu?                                 (      )

2. Ke ladangkah kamu minggu lalu?  (     )

3. Di mana tuan tinggal?                    (     )

4. Surat itu ditulis oleh Hanif?            (     )

5. Encik Ismail guru besar baharu?   (     )

6. Kenapa awak datang lambat?       (     )

7. Padi itu masih belu dituai?             (     )

8. Baja ini selamat digunakan?        (      )

9. Apa tujuan kamu datang ke sini?  (      )

10. Kaedah ternakan bioteknologi?   (      )

 

Pemulihan

 

Arahan : Susun kata-kata menjadi ayat tanya tanpa kata tanya

 

yang

itu?

susun

Kamukah

buku

 

belum

buku

hantar

Kamu

itu?

 

pelakon

Aaron Aziz

rasa

popular?

Kamu

 

kacak

sudah

yang

berkahwin?

Cikgu Amir

 

Arahan : Tandakan (ü) bagi ayat tanya tanpa kata tanya

1. Siapa dia itu?                                 (      )

2. Ke ladangkah kamu minggu lalu?  (     )

3. Di mana tuan tinggal?                    (     )

4. Surat itu ditulis oleh Hanif?            (     )

5. Encik Ismail guru besar baharu?   (     )

6. Kenapa awak datang lambat?       (     )

7. Padi itu masih belu dituai?             (     )

8. Baja ini selamat digunakan?        (      )

9. Apa tujuan kamu datang ke sini?  (      )

10. Kaedah ternakan bioteknologi?   (      )

 

Arahan : Tandakan (ü) bagi ayat tanya tanpa kata tanya

1. Siapa dia itu?                                 (     )

2. Ke ladangkah kamu minggu lalu?  (     )

3. Di mana tuan tinggal?                    (     )

4. Surat itu ditulis oleh Hanif?            (     )

5. Encik Ismail guru besar baharu?   (     )

6. Kenapa awak datang lambat?       (     )

7. Padi itu masih belu dituai?             (     )

8. Baja ini selamat digunakan?        (      )

9. Apa tujuan kamu datang ke sini?   (      )

10. Kaedah ternakan bioteknologi?   (      )

 

Arahan : Susun kata-kata menjadi ayat tanya tanpa kata tanya

 

yang

itu?

susun

Kamukah

buku

 

belum

buku

hantar

Kamu

itu?

 

pelakon

Aaron Aziz

rasa

popular?

Kamu

 

kacak

sudah

yang

berkahwin?

Cikgu Amir

 

Arahan : Susun kata-kata menjadi ayat tanya tanpa kata tanya

 

yang

itu?

susun

Kamukah

buku

 

belum

buku

hantar

Kamu

itu?

 

pelakon

Aaron Aziz

rasa

popular?

Kamu

 

Kacak

sudah

yang

berkahwin?

Cikgu Amir

 

Arahan : Susun kata-kata menjadi ayat tanya tanpa kata tanya

 

yang

itu?

susun

Kamukah

buku

 

belum

buku

hantar

Kamu

itu?

 

pelakon

Aaron Aziz

rasa

popular?

Kamu

 

Kacak

sudah

yang

berkahwin?

Cikgu Amir

 

Comments