Pertanian dan Penternakan



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

  1. Mata Pelajaran  : Bahasa Melayu
  2. Tahun               : 4 Anggerik
  3. Bilangan Murid  : 27 orang
  4. Tarikh               :  Julai 2019
  5. Hari                  : Jumaat
  6. Masa                : 11.00 pagi hingga 12.00 tengah hari
  7. Tema                : Alam sekitar
  8. Tajuk                : Pertanian dan penternakan
  9. Kemahiran Fokus: Mendengar dan bertutur

  1. Standard Kandungan
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila

  1. Standard Pembelajaran
1.4.1 bertutur tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang gramatis dalam situasi tidak formal dan formal secara bertatasusila

  1. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
                                 i.            Murid dapat mengenalpasti situasi formal dan tidak formal
                               ii.            Murid dapat mengujarkan dialog secara formal
  1. Sistem Bahasa
·         Kosa kata:
  1. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
·         Ilmu: Sains
·         Nilai Murni: kesyukuran, kerajinan, kerjasama

  1. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
·         KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga ayam Belanda , mereka cipta menjana idea
·         KP: verbal linguistik, interpersonal
·         BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat petikan
·         Pendekatan : Induktif
·         PAK21 : Pembelajaran koperatif
·         Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait kehidupan ayam belanda dalam kehidupan seharian

  1. Bahan Bantu Mengajar

Bil.
Perkara
Jumlah
  1
Video pembaca berita
1
  2
Papan putih mini 6
6
  3
Buku teks
27
  4
Pen marker
6
  5
Projektor
1
  6
Pembesar Suara
1


  1. Pengetahuan Sedia Ada
                        i.            Murid biasa melihat dan mendengar radio, television dan perbualan seharian


Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Set Induksi
(5 minit)

Video pembaca berita






Jangkaan jawapan:
 i.    Berita Awani
ii.    Secara formal dan teratur
Bahasa baku
iii.    Berita terkini



Tajuk pelajaran :
Bertutur secara formal dan tidak formal
·    Guru menayangkan video pembaca berita
·    Setiap murid memberi perhatian kepada video untuk mencari maklumat
·    Guru bersoal jawab dengan murid tentang video
·    Murid-murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru.

Soalan:
·         Audio tentang apa?
·         Bagaimana cara membaca berita?
·         Apakah tajuk berita tersebut?

·         Guru mengaitkan video dengan tajuk pelajaran

BBB
Video

KB            
Menghubung kait

BCB
Memproses maklumat

Kecerdasan Pelbagai
Verbal-Linguistik

Pembelajaran Kontekstual


Langkah 1
(20 minit)
Aktiviti 1
Membaca teks dialog buku teks




Aktiviti 2
Guru menerangkan ciri situasi formal tidak formal


Tidak formal
Tidak memerlukan protokol atau birokrasi

Aktiviti 1
·         Murid membaca teks dengan kuat
·         Murid membaca dialog tentang teks buku teks secara senyap bagi mendapatkan maklumat
·       


Aktiviti 2
·      Guru menerangkan ciri-ciri situasi formal dan tidak formal

BBB
Buku teks

Strategi  berpusatkan murid

KP
Verbal linguistik, Interpersonal

Kemahiran
Mendengar dan Bertutur

KB
Mengingat

BCB :
Perbincangan

KB :
Menilai, mengenal pasti

Teknik
Induktif

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2
(20 minit)
Aktiviti 3 Melakonkan situasi formal tidak formal

Formal
Wawancara usahawan
Pembaca berita
Berjumpa guru besar

Tidak formal
Bersukan – jom kita ke padang adam. Cikgu ikram dah tunggu tu.

Di dusun – wah banyaknya buah rambutan dekat dusun opah. Mestilah, opah tunggu cucu opah balik

Berkhemah – wahh bestnya dapat berkhemah dekat sini.

Kantin sekolah




Aktiviti 3

·        Murid dibahagikan kepada enam kumpulan
·        Ketua kumpulan diberikan gambar dan situasi
·        Guru menerangkan aktiviti yang harus dilakukan
·        Murid-murid dalam kumpulan berbincang tentang lakonan
·        Setiap kumpulan diberikan masa 8 minit untuk berbincang
·        Kumpulan akan mempersembahkan lakonan selama 2 minit
·        Guru menilai lakonan murid-murid
BBB
Komputer riba
Bahan ransangan
Papan putih mini

Strategi
Berpusatkan murid

KB
Menjana idea
Memproses maklumat
Mengingat

Teknik
Sumbang saran

PAK21 : Pembelajaran Koperatif

Objektif i



Langkah 3
(15 minit)

Penilaian
Lembaran kerja













Pengayaan
Bina situasi menggunakan kata ganti nama yang sesuai


Pemulihan
Bertutur berdasarkan dialog yang diiberikan   

· Murid diberikan lembaran kerja
· Murid-murid menilai situasi sama ada formal atau tidak formal
· Murid bertukar lembaran dan menanda jawapan berdasarkan jawapan guru

· Murid mencipta situasi


· Murid pemulihan bertutur berdasarkan dialog yang diberikan

KP
Verbal linguistik
Interpersonal

Kemahiran
Mendengar dan Bertutur


Teknik :
Sumbang saran
Penyoalan

Objektif ii

Penutup
(5 minit)
Kognitif
Rumusan isi pelajaran:
·         Bertutur terbahagi kepada dua situasi iaitu formal dan tidak formal

Sosial
·         Pujian atas usaha dan kejayaan
·      Murid-murid membuat rumusan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.

Kognitif
Apakah situasi perbualan yang dipelajari pada hari ini?

Sosial
Jika anda berbual dengan guru besar sekolah, apakah situasi perbualan yang diperlukan?
KB
Merumus isi pelajaran

KP
Interpersonal, Verbal linguistik

Nilai
Kerjasama, kerajinan

Lampiran 3
















Comments